Rodzaje opakowań

Opakowania niestandardowe

Opakowania niestandardowe to takie, które są nietypowe po względem: kształtu (mają wystające elementy, kształt cylindryczny, towar na palecie, paczki składające się z kilku odrębnych części), sposobu zapakowania (w materiał uniemożliwiający swobodne przesuwania po taśmie sortera), długości (palety o wymiarach podstawy mniejszych niż EURO, paczki o długości 150-250 cm), wagi (powyżej 30 kg), kruchości i łamliwości. Podobnie jak i opakowania standardowe, także te muszą zostać odpowiednio zabezpieczone, by nie uległy zniszczeniu w trakcie transportu.

Takie przesyłki wymagają odpowiedniego zapakowania. W tej roli najlepiej sprawdza się opakowanie niestandardowe, które z reguły jest robione na zamówienie. Do takich opakowań należą: skrzyniopalety, tuby kartonowe, a także kartony niestandardowe, np. długie pudełka lub takie wykonane na zamówienie.

Zanim zamówimy niestandardowe opakowania kartonowe, należy dokładnie wymierzyć przedmiot lub przesyłkę. Wykonując pomiary, należy dodać ok. 1 – 2 cm zapasu na wypełnienie, np. folię lub materiał ekologiczny. W ten sposób zabezpieczymy przesyłkę przed ewentualnym zniszczeniem lub stłuczeniem w trakcie transportu w samochodzie kuriera. Podstawowe parametry każdego opakowania z tektury stanowią trzy wymiary:

  • długość, czyli najdłuższy bok,
  • szerokość – najkrótsza krawędź,
  • głębokość lub wysokość – pomiar od góry do dna.

Pudełka niestandardowe mogą różnić się nie tylko parametrami, ale i grubością kartonu, z którego są wykonane. Grubszy karton sprawdzi się np. do transportu przesyłek o większym gabarycie.

 

Zalety opakowań niestandardowych:

  1. zabezpieczenie przesyłki w transporcie, nawet takiej o nietypowych wymiarach,
  2. obniżenie kosztów pakowania i transportu,
  3. możliwość personalizacji opakowań, które są wykonywane na zamówienie firmy.

Skontaktuj się z nami